У напрямку & quot; До чуду & quot;

% Настя Слон, автор JustLady. % % %
% Поки ми записуємо начерки таємних і найважливіших своїх думок пальцями на воді або на чужій великий спині, Земля щовечора відкидає тінь на сонці синіми і рожевими західними смужками.
�� ����������� "� ����"
% Новий фільм Терренса Маліка «До чуду» - абстрактна історія про спробу любові і віри, розіграна чотирма великими голлівудськими акторами (Ольга Куриленко, Бен Аффлек, Хав'єр Бардем, Рейчел МакАдамс). Вона не повторила успіху попередньої роботи режисера, володаря Канському гілки 2011 року «Дерева життя»: учасник основного конкурсу у Венеції, «До чуду» отримав лише Приз SIGNIS (Всесвітньої католицької асоціації з комунікацій).
% Закохані Марина (Ольга Куриленко) і Ніл (Бен Аффлек) подорожують до Нормандії, гуляють по Парижу, а потім відправляються в Америку разом, до нього. Весь цей час дівчина, наповнена любов'ю, захоплено пурхає. Ми не чуємо їх імен, звучить тільки одне - ім'я дочки Марини, Тетяни (Тетяна Чілін), що поряд з репліками російською говорить про походження головної героїні.
У напрямку & quot; До чуду & quot;
% В Оклахомі їм ніяк не вдається ні обжити порожній будинок, ні стати чоловіком і дружиною, ні позбутися відчуття, що «чогось не вистачає», і Ніл не вимагає кохану залишитися, коли закінчується її віза. Час опісля Марина повертається до нього, і вони все ж укладають шлюб, але дівчина опускає крила. Реальність вона давно сприймає звезення фільтри своєї душі, але веселковий світ мрій сіріє. Вдаючись до головного зброї - чуттєвості, вона не може врятувати те, що так і не виникло, чого так і не вийшло. Треба вміти робити вчинки і брати за них відповідальність - так говорить Батько Куінтана (Хав'єр Бардем), чия історія про пошук бога розвивається паралельно. Герої ж зупинилися на середині сходів, розгубившись від хвилі нерозв'язних питань. Як любити іншого? Що таке любов? Як знайти віру? Як наблизитися, власне, до дива, яке, як обіцяє нам господь, можливо?
У напрямку & quot; До чуду & quot;
% Ці питання звучать в монологах жінок (Марина і Джейн, героїня Рейчел МакАдамс), в проповідях батька Куінтана. З одного боку, слова писання вторять думкам героїв, з іншого - не пояснюють нічого. Перетворюються на молитву, в якій побажання і прагнення важливіше слів. Благання про можливість заповнити внутрішню порожнечу розлита в колосках степи, в водної брижах, в небесах, в долонях, волоссі, в рідкісних фразах будинків і старих. Формально вона звернена до бога, але у героїв його немає, вони його не відчувають, і слова, немов красиві кадри-пейзажі, не мають сенсу, але зберігають віру в його (сенсу) присутність.
У напрямку & quot; До чуду & quot;
% Фільм «До чуду» був безжально розкритикований: за поганий сценарій (кажуть, його й зовсім не було), за повторювані режисерські прийоми, за пафосні фрази.
% Але якими б довгими не здавалися кадри з чудовими пейзажами, табуном коней або стадом бізонів, як би банально не звучала метафора звільнення у вигляді злітають вгору птахів, якими б претензійними не були проповіді в музичних склепіннях храму і класична музика як супровід картинок, фільм чуттєвий і гарний. І наскільки безглуздим не здавалися пурхання героїні Ольги Куриленко, в них - до останнього кадру - спроба виявитися почутою в нескінченності буття.

Техніка & quot; 64 долоні & quot; Вонга Карвая

% Настя Слон, автор JustLady. % % %
% В кінотеатрах йде нова стрічка Вонга Карвая «Великий майстер», ідею якої він виношував з 1999 року. Фільм про кунг-фу, честі, любові та Китаї.
������� "64 ������" ����� ������
% Нарешті порушилося семирічне (з часів виходу «Моїх чорничних ночей» у 2007 році) мовчання визнаного майстра китайського кінематографа. Картина з'явилася яскраво, ще в лютому, відкривши Берлінський кінофестиваль 2013, де, до слова, сам Карвай був головою журі. Робота над фільмом «Великий майстер» тривала більше 5 років, трохи менше часу витратили актори на навчання кунг-фу. Незважаючи на те, що режисер не володіє китайськими бойовими мистецтвами, сили його захоплення ними і напруженої роботи вистачило, щоб представити бої у фільмі на найвищому рівні. Але про все по порядку.
% В жанр байопіку Вонг Карвай цілком очікувано навіть і не збирався укладатися. Хоча центральною темою сюжету заявлена ​​історія життя Іп Мана, великого майстра бойових мистецтв, у фільмі є відсилання до конкретних часових періодів і кадри, стилізовані під хроніку охопленого війною Китаю. «Великий майстер» далекий і від фільмів у стилі кунг-фу в їх звичайному розумінні, хоча боїв і крові в ньому предосить. Як і впізнаваних рис карваевского стилю.
% Саме ці впізнавані авторські знаки полегшують занурення в художній простір фільму зі звичною сучасному глядачеві якісною картинкою, але з досить чужою тематикою. Особливо для того, хто до цього не тільки не знав про відмінності південної і північної школи кунг-фу, про моно- і змішаних стилях ведення бою, але навіть про Іп Мане і про те, що той був учителем Брюса Лі, почув вперше. Урок філософії китайських бойових мистецтв, густо присмачений мудрими висловами майстрів, виявився захоплюючим, і це лише один пласт фільму.
% Іп Ман (Тоні Люн Чу Вай), успішний 40-річний боєць кунг-фу, приймає пост від уже старіючого керівника школи бойових мистецтв, перемігши його в розумовій дуелі. Гонг Ер (Чжан Цзиі), дочка лідера і спадкоємиця унікального родового стилю боротьби «64 долоні», не бажає скромно відійти в сторону і в бійці з Іп Маном демонструє свою силу і перемагає. Так розставляються по місцях фігури, немов на шаховій дошці.
Техніка & quot; 64 долоні & quot; Вонга Карвая
% Подальші ходи будуть зроблені, але в якийсь момент виб'ється з-під ніг саме поле - війною, зрадою, нуждою - і залишить цілісних і глибоких персонажів у підвішеному стані без зв'язку з часом і реальністю. Комусь, як Іп Ману, вдасться знайти опору і рухатися своїм шляхом, комусь, як Гонг Ер, незважаючи на те, що свій моральний борг вона виконає, в цьому світі місця не знайдеться.
% Приголомшливої ​​краси кадри в «Великому майстра» (кров, окрашивающая краплі дощу, пухнастий сніг, кадри, зняті в рапіді) на цей раз належать Філіпу Ле Сурду. Своєю досконалістю вони виштовхують відбувається на екрані з глибин чарівності, в якому залишилися перебувати спільні роботи Вонга Карвая і Крістофера Дойла. Так неочевидна краса перетворилася в естетично досконале і досить універсальне полотно. Швидше за все, і це теж, не тільки вибір в якості головного персонажа Іп Мана, якого дуже добре знають у Китаї, вплинуло на неймовірний прокатний успіх картини. «Великий майстер» став самим глядабельний фільмом режисера за всю історію.
Техніка & quot; 64 долоні & quot; Вонга Карвая
% В багатошаровому сюжеті фільму, дуже Карваевском і епічність, є всі «хворі» для режисера точки: емігранти в Гонконзі, сумна любов, історія Китаю, кодекс честі, непохитні правила, стійкість характерів, хід часу. І хоча в основі сюжету заявлена ​​тема кунг-фу і біографія одного з майстрів, насправді всі перераховані думки (в начерках або цілком закінчено) звучать на одному рівні гучності. Також не можна сказати, що фільм тільки про Іп Мане. Спочатку його навіть збиралися прокатувати під назвою «Великі майстри», що було б вірніше. Справжні борці кунг-фу досить скромні й мудрі, щоб визнавати інших сильних воїнів, і у фільмі кілька справжніх майстрів.
% Вонг Карвай з належною повагою поставився як до особистостей, викувати характери персонажів наскільки ж сильними, як їх долоні під час бійки, так і до самої філософії кунг-фу. Він коментує свою роботу над «Великим майстром» так: «В одній зі сцен фільму ми бачимо юнака, який заглядає у вікно школи кунг-фу просто з цікавості. Це цілком міг би бути я в молодості. Та й по суті це я - режисер, що задовольняє свою цікавість. Ця подорож була неймовірно захоплюючим, в ньому стільки рівнів, відгалужень. Я б хотів, щоб воно тривало довше »(« Великий майстер - це щедрість і великодушність »//« Мистецтво кіно ». №3. 2013).
% Всі скучили за Карван, і дивитися «Великого майстра» було вкрай цікаво. Але при всій отточенности і багатоплановості цього фільму він немов розпадається на цим самі плани, і увібрати його в себе цілком не вдається. Немає тієї зчіплюються атмосфери і деякої наївності, які допомагали раніше сприймати і ще більш закручені конструкції режисера.
% І це відчуття не вийде списати навіть на недолік культурних кодів, зашифрованих у «Великому майстра» - Карвай адаптував фільм для зарубіжного глядача, і саме в такій версії він у нас йде. У своїй останній роботі режисер нібито здійснив ідею свого персонажа з «Любовного настрою» і замість того щоб любити, пішов писати книгу про бойові мистецтва.