Подивіться на спортсменів перед змаганням: футболіст прогинають спину і тягне долоні до підлоги; бігун сідає на шпагат, щоб розтягнути свої зв'язки ніг. Здатність суглобів працювати в повній амплітуді - це і є гнучкість. Чим менше суглоби рухаються, тим більша ймовірність різних травм суглобів та м'язів. Крім цього, є докази, що сидячий спосіб життя призводить до розвитку різноманітних хронічних захворювань. Таким чином, найвірніший і простий спосіб уникнути цих хвороб - це розтяжка.
Розрізняють 5 видів розтяжки:
% 1. Активна (ви самі докладаєте зусиль для розтягування частини тіла).
% 2. Пасивна (вам допомагає партнер розтягнути зв'язки).
% 3. Динамічна - ви виконуєте вправу до легкого напруги, а потім плавно переходите в інший рух.
% 4. Балістична - її виконують ривками (заборонена при оздоровчої розтяжки).
% 5. Статична - ви залишаєтеся в позі 15-60 секунд. Це дуже ефективний вид розтяжки.
Є декілька правил розтяжки:
Перед розтяжкою обов'язково необхідно розігрітися. Різноманітні стрибки або їзда на велосипеді (велотренажері) сприяють поліпшенню циркуляції крові і збільшенню постачанні м'язів киснем. Робіть розтяжку статистично, плавно і повільно. На початку розтяжки ви зазвичай згинаєтеся менше, ніж в самому кінці.
Будь-який елемент вправ на розтяжку потрібно проводити близько 60 секунд. М'язи розслабте. Напружені м'язи дуже важко розтягнути. Постава і спина повинні бути рівними. Намагайтеся завжди тримати спину рівно. Пам'ятайте про це!
Слідкуйте за диханням, воно має бути спокійним. Вдихайте через ніс, а видихайте через рот. При цьому розтягуйтеся хоча б одну годину на тиждень. Якщо ви будите дотримуватися всі дані рекомендації, то ви зробите розтяжку швидко і зовсім безболісно.
Нижче наведені приклади вправ по розтяжці:
- Нахил вперед. При виконанні нахилу вперед тримайте спинку прямо, а руками постарайтеся торкнутися підлоги.
- Одна нога попереду зігнута в коліні, інша позаду пряма. Одну руку поставте під зігнуту ногу. Постарайтеся в цьому положенні присісти якомога нижче. При цьому задня нога повинна залишатися в положення прямо.
- Звідти одну ногу назад. Ноги поставте на ширині плечей, одна нога зігнута в коліні, її заведіть назад, причому утримуючи стопу двома руками, притисніть п'яту до сідниці таким чином, щоб коліно було направлено точно вниз, - не треба відводити його вбік. Якщо вам важко зберігати рівновагу, то простягніть руку, яка протилежна робочій нозі, убік. Таке положення утримуйте до 60 секунд.
- Розтягування литкового м'яза. Ви повинні спертися об стіну для упору, зробити випад вперед ногою. Притискаючи п'яту ноги до підлоги, яка розташована позаду, зберігайте ногу в прямому положенні.
- Сидячи на підлозі, ви повинні розставити ноги якомога ширше в сторони. Причому спина повинна бути пряма. Візьміться двома руками за носочки (якщо це дозволяє розтяжка) і потягніться грудьми до підлоги.
- Поставте ноги трохи ширше ширини плечей і розгорніть коліна в сторони, намагайтеся присісти якомога нижче. Проте не потрібно випинати сідниці. Приблизно через 60 секунд почніть переходити з однієї ноги на іншу, у вигляді положення "сидячи на стільці". Так, одна нога, випрямлена і напружена, а інша зігнута в коліні.
Запам'ятайте, що роблячи регулярну розтяжку, у вас випрямляється постава і пропадає біль у суглобах. Крім цього, за допомогою розтяжки з'являється свобода рухів, поліпшується гнучкість. Ви можете здивувати ваших друзів гнучкістю і надзвичайною пластикою свого тіла.