У багатьох куточках планети Хелловін особливо желанно зустрічають всі ті, хто захоплюється езотерикою, містикою і магією. Будь вони ортодоксальними вудуістамі, прихильниками магрибську магії, аяхуаска або ж продовжувачами славних традицій кельтів. Релігійність тут, мабуть, не головна складова, бо пересічний в багатьох релігіях, мабуть, більше, ніж зірок у Чумацькому шляху
Свято Хеллоуїн був придуманий кельтами. Вся справа в тому, що цей народ ділив рік на дві частини: літня частина і зимова. 31 жовтня кельти відзначали кінець збору врожаю і напередодні Нового року. В останню ніч жовтня по кельтським повір'ями, їх бога Сонце викрадає князь тьми Самхейн. Саме в цю ніч, раз на рік відкриваються ворота пекла, і мертві душі приходять в наш світ і влаштовують карнавал. Щоб задобрити всю цю нечисть кельти виставляли на вулицю різні частування, а також обов'язковим жертвопринесенням була частина врожаю.
Але найцікавіше - це назва свята. Чому саме Хеллоуїн? Таку назву свято отримало набагато пізніше, в давнину кельти називали це свято, як і князя тьми - Самхейн. У IX столітті Західна Церква заборонила відзначати язичницьке свято і встановила святкування, в цей же день, християнського свята - день «Всіх Святих». Священнослужителі сподівалися на те, що люди стануть просити захисту у святих, і не будуть запобігати перед нечистою силою, заради власної безпеки. Але кельтський народ продовжував відзначати Самхейн і жартома назвав його так само, як і християнське свято - Аll Hallows 'Even, перекладається, як "переддень Всіх Святих", що скорочено буде - Hallow E' En.
Традиції Хеллоуїна
Хелловін, за повір'ями, служить кращим часом для спілкування з духами, бо тканину між світами в цей день найтонша. У наш час, на Хеллоуїн не тільки роздають, дітям, переодягненим у костюми страшилок цукерки, а й влаштовують ігри з фруктами. Ця традиція стала частиною Хеллоуїна, коли римляни зайняли кельтські території, саме тоді римські традиції змішалися з кельтськими традиціями. У римлян теж було два традиційних свята - це Фералія, поминання покійних, що відзначався в кінці жовтня і друге свято на честь богині фруктів і дерев - Помони. Символом другого свята стало яблуко, саме тому на Хеллоуїн влаштовують ігри з цими плодами. В Англії навіть є гра - з'їсти плаваюче у воді яблуко, чи не торкаючись до нього руками. Згідно з повір'ям, хто більше збере яблук, той і буде більш фартовим в новому році. Якщо у дівчини виходило зірвати яблуко з гілки, вважалося, що вона цього року вийде заміж.
Ще одна традиція - запалювання багать в надії на те, що сонце пробуде яскравим довше і допоможе зростанню врожаю. Багаття привертає комарів, які в свою чергу приваблюють кажанів і сов, що увійшли до міфологію передодня Дня всіх святих. Багаття, як вважалося, також допомагають привернути фей; багато хто вважає, що саме тому Хелловін супроводжувався переодяганнями - щоб стати кимось іншим. Костюми також робилися для того, щоб налякати або обдурити злих духів.
Візитна картка Хеллоуїна - ліхтар-гарбуз. Чому саме такий атрибут? Ця традиція з'явилася завдяки ірландської легендою про Джека лампадного. Джек був п'яницею і обманщиком і одного разу, йому вдалося обдурити навіть сатану. Він загнав диявола на дерево і дозволив йому спуститися в обмін на обіцянку, що душа Джека не потрапить в пекло. Сатана стримав своє слово, але Джек не врахував, що і двері раю для нього назавжди закриті через його нечестивих справ. Душа Джека була змушена бродити у вічній холодній порожнечі, а щоб Джек міг бачити шлях, сатана дав йому лампаду у вигляді видовбаної ріпи з вуглиною всередині. Коли ірландці приїхали в Америку вони виявили, що гарбузи набагато зручніше для «лампади Джека», ніж ріпа. Так освітлена свічкою гарбуз стала основним символом Хеллоуїна. Світло свічки в ліхтарі з гарбуза виконує ту ж функцію, що і іскри багать друїдів - він показує духам, куди їм йти, а також захищає від злих сил.
Костюм
Ну, який же Хеллоуїн без костюма? Насправді традиція вдягати костюми всякої нечисті - це не просто розвага, кельти вважали, що вбравшись нечистою силою їх, не дізнаються справжні парфуми, які можуть їм зустрітися в ніч Хеллоуїна. Так як в наші дні Хеллоуїн досить популярний, костюм можна придбати в магазині або взяти на прокат. Але також можна зробити костюм і своїми руками, все залежить від ваших умінь і фантазії. Я можу навести як приклад самий нехитрий костюм для Хеллоуїна - костюм відьми. Для нього вам знадобиться відшукати в своєму гардеробі всього 4 речі:
Чорний светр (гольф, блузу, плаття і т.д.)
% Чорні рукавички.
% Чорний перуку з довгим волоссям.
% Чорний капелюх з великими полями.
% Останній штрих - макіяж в стилі а-ля готика, і можна виходити на вулицю лякати людей.
Хеллоуїн в Росії
Незважаючи на те, що Хеллоуїн в Росії з'явився зовсім недавно, він благополучно знайшов своїх шанувальників і знайшов свої традиції. Це свято користується великою популярністю у молоді, яка любить святкувати його в нічних клубах і на дискотеках. Для цього багато розважальні заклади готують на Хеллоуїн різні Halloween-party. Ну, а тим, хто збирається зустрічати Хеллоуїн будинку потрібно подбати про те, щоб у квартирі панувала атмосфера свята Всіх святих. Для цього вам, звичайно ж, знадобляться гарбуза великі і маленькі, щоб зробити з них ліхтарики. Робиться такий ліхтарик досить просто. Гострим ножем зрізається верхівка гарбуза, потім ложкою гарбуз вичищається від насіння і волокон. Також вирізається акуратно м'якоть, щоб товщина стінок гарбуза не перевищувала 2 см. За допомогою фломастера на гарбузі малюється пика і вирізається по контурах гострим ножем. Тепер можна поставити всередину свічку - ліхтарик готовий!
Що приготувати на Хеллоуїн?
Свято не буває без частування і Хеллоуїн не виняток! На столі обов'язково повинні бути страви з яблук, гарбуза, а також різні кекси. Ось кілька рецептів, які допоможуть вам накрити стіл відповідно з кельтськими традиціями. Я думаю, всі знають, як готувати гарбузовий пиріг, а ось рецепт гарбузової плацинди - для багатьох буде новинкою! Звичайно ж, не забуваємо про яблука і випічці!
Плацинди з гарбузом
350 г борошна, 1 яйце, 100 г цукру, 150 г маргарину, 400 г гарбуза очищеної. Гарбузовий фарш приготувати з очищеної від шкіри і насіння гарбуза. Гарбуз протерти на тертці, посолити, дати трохи відстоятися, потім злегка віджати і додати цукор. Приготувати прісне тісто. Розкачати великий круглий корж, змастити маргарином. На середину покласти фарш з гарбуза і краї тіста з'єднати. Випікати в духовці при температурі 200-220 ° С. Після випічки розрізати плацинди на шматки і змастити маслом.
Яблучні кружальця в тесті
Приготувати тісто. Для цього розтоплене вершкове масло змішати в каструлі з яєчними жовтками, додати 1 ст. ложку холодного молока, всипати трохи борошна, 1 ст. ложку цукру, сіль на кінчику ножа, розмішати і розвести молоком, що залишилося, покласти збиті в густу піну яєчні білки і злегка перемішати знизу вгору, щоб білки не осіли. Тісто має бути по консистенції, як середньої густини сметана. Яблука (краще всього антонівські) очистити від шкірки і серцевини, нарізати рівними кружечками завтовшки 1/2 см, пересипати цукром і дати полежати 25-30 хв. Після цього кожен кружечок яблука взяти виделкою, вмочити в приготоване тісто і покласти на сковороду з розігрітим маслом. Підсмажувати яблука треба на слабкому вогні до тих пір, поки вони не підрум'яняться з обох сторін. Сковороду з яблуками поставити на 5 хв в духову шафу з середнім жаром. Готові яблука укласти на тарілку або блюдо, посипати зверху цукровою пудрою і подати на стіл.
Кекс ванільний
Розвести дріжджі в теплому молоці, додати сіль і, всипати борошно, замісити круте тісто, скачати його в кулю, верх надрізати по радіусу, опустити тісто в каструлю з теплою водою (2-2, 5 л), накрити кришкою і поставити в тепле місце для підйому. Окремо яйце стерти дочиста з цукром і ваніліном, додати розм'якшене масло і всі разом розтерти до пишноти. Коли тісто збільшиться в об'ємі приблизно в 2 рази, вийняти його з води шумівкою і перекласти в інший посуд, вимісити, потім додати яйця, стерті з цукром і маслом, знову вимісити так, щоб тісто стало гладким і відставало від посуду, додати родзинки і при бажанні - очищені рубані горіхи або мигдаль. Тісто перекласти у форму (до 1/2 її висоти), накрити серветкою і поставити в тепле місце. Як тільки тісто підніметься і заповнить форму приблизно на 3/4 висоти, поставити кекс для випічки в духову шафу на 30-50 хв. Готовий кекс вийняти з форми, обсипати цукровою пудрою, покласти на блюдо з паперовою серветкою і подати на стіл.
Ігри та розваги на Хеллоуїн
Щоб свято вдалося, звичайно ж, потрібно створити відповідну атмосферу. У цьому нам допоможуть гри! Так як Хеллоуїн пов'язаний із зловісними духами ігри, які ми розглянемо, будуть відповідні. Дух Хеллоуїна - це страх і жах, тому в таке свято буде доречна гра під назвою «криваве місиво». Для цієї гри вам знадобиться велика каструля спагетті і томатний соус. Томатний соус виливається в спагетті, все ретельно перемішується, потім туди висипаються різні брелки, значки, ключі та інші дрібні предмети. Всю цю суміш висипаємо у великій таз. Гравцям зав'язують очі, і вони починають шукати в цьому тазу ці предмети. Виграє той, хто більше предметів знайде. Дуже цікава гра з яблуками, вона особливо подобається дітям. У таз наливається вода, і лягають яблука. Суть гри - хто зможе більше дістати яблук з води без допомоги рук, тільки зубами. Зразок цієї гри - гра з пампушками. Пампушки з діркою в середині за мотузочку підвішують до дверного отвору. Учасники гри по команді намагаються з'їсти пампушку, не торкаючись її руками. Хто з'їдає перший, той переміг! Атмосферу свята створюємо ми самі, тому - ненудного вам Хеллоуїна!
© Автор - Оксана Чванова, Astromeridian.ru