Що це означає - «правильно пити» таблетки? Це означає - приймати їх так, як зазначено в прикладеної інструкції. Ці ж рекомендації дає лікар при призначенні ліків. Недотримання цих вказівок може призвести до того, що таблетки не нададуть лікувальної дії або навіть завдадуть шкоди організму.
Приймаючи ліки, потрібно звертати увагу на наступні моменти:
% • Кратність прийому;
% • Зв'язок прийому ліків з прийомом їжі;
% • Сумісність ліків;
% • Можливість «дрібних» дозувань;
% • Рідина для запивання;
% • Спосіб вживання.
Кратність прийому
Ліки повинні прийматися хворим через певні проміжки часу. Якщо лікар призначив прийом таблеток 2 рази на день, значить, перерва між прийомами повинен становити 12 годин; 3 рази на день - 8 годин, 4 рази на день - 6 годин. Тобто прийоми ліки повинні бути розподілені рівномірно протягом доби, а не тільки під час періоду неспання. Особливо це відноситься до прийому антибіотиків.
Зв'язок прийому ліків з прийомом їжі
Деякі таблетки можна приймати незалежно від часу прийому їжі; це дуже зручно для хворого. Але, на жаль, таких таблеток не так вже й багато.
Ліки, призначені «до їжі», має бути випито натщесерце або, принаймні, через 4 години після попереднього прийому їжі. Шлунок повинен бути вільний від їжі і від шлункового соку, тому в кислому середовищі ці ліки просто руйнуються.
Прийняти ліки «під час їжі» - просто і зрозуміло.
«Після їжі» призначаються таблетки, які нормалізують травлення або подразнюють слизову оболонку шлунка.
До речі, «їжею» вважається навіть невелика кількість їжі (яблуко, банан, склянка компоту), а не обов'язково повноцінний обід. Сніданок або вечерю.
Сумісність ліків
Якщо вам призначено декілька ліків одночасно, потрібно з'ясувати у лікаря, чи можна приймати всі ці таблетки відразу або робити якийсь перерва між їх прийомом. Взаємодія ліків між собою вивчено не для всіх препаратів, і якщо лікар не дозволив пити всі призначені таблетки відразу, «жменею», значить, потрібно витримати півгодини між прийомом різних ліків.
Можливість «дрібних» дозувань
Іноді пацієнтові дешевше купити таблетки більшої дозування, ніж йому призначено, і приймати їх, ламаючи на 2, а то і на 4 частини. Але так чинити можна не з усіма таблетками. Таблетки в оболонці дробити взагалі не можна. Якщо на таблетці є розділювальна смуга - таку таблетку можна розламувати. Відсутність такої смужки - відсутність гарантії, що, поламавши таблетку, ви отримаєте потрібну дозу.
Рідина для запивання
Запивати таблетки, за рідкісним винятком, можна тільки кип'яченою водою кімнатної температури. Ні чай, ні кава, ні сік для запивання ліків не підходять.
Деякі ліки потрібно запивати лужною мінеральною водою, молоком або кислими напоями, але це винятки, і про них завжди написано в інструкції.
Способи вживання
Деякі таблетки потрібно жувати, вони так і називаються - «жувальні таблетки». Є таблетки, які потрібно розсмоктувати в роті. Ліки у формі драже потрібно ковтати цілими, не розкушувавши. Ці вказівки обов'язково повинні виконуватися, інакше лікувального ефекту таблетки не нададуть або нададуть набагато пізніше.
Виконуйте призначення лікаря і уважно читайте інструкції, що додаються до ліків, - тоді ви будете пити таблетки правильно.