31 питання і відповідь про лазню

% Чому саме 31? А яка ще цифра викликає у нас настільки стільки стійкі зимові асоціації з лазнею! Адже, як відомо, «щороку, 31 грудня ...». Ну, далі ви прекрасно знаєте. Втім, оскільки Новий рік вже давно позаду, відтінок у цієї «банної» статті буде не кіно-алкогольний, а виключно косметичний. А точніше, ми поговоримо про те, як можна використовувати баню з максимальною користю для власної чарівною краси.
% Статті за темою «31 питання і відповідь про лазню» %
31 питання і відповідь про лазню
% Якщо співрозмовник уникає відповіді на запитання ... %
31 питання і відповідь про лазню
% Іди в баню: як омолодитися й не нашкодити? %
31 питання і відповідь про лазню
% Як схуднути в лазні %
31 питання і відповідь про лазню
% Як правильно паритися в лазні %

Чи справді лазня здатна подарувати нам красу?
% Безумовно! І це не просто модне захоплення, а висновок, зроблений на основі багатовікових традицій. Недарма згідно стародавньому російському звичаєм, наречена перед вінчанням обов'язково проводила вечір у лазні разом зі своїми подружками, щоб на наступний день виглядати неземної красунею. До речі, наречений за традицією дарував їй перед походом в лазню шкатулку з різними туалетним приладдям і дзеркалом.

Чому в Росії найбільш популярні два види бань: російська та фінська?
% По-перше, на відміну від більшості інших лазень, лише ці дві з'явилися в країнах з холодним кліматом. А значить, максимально нам з вами підходять. А по-друге, вони найбільш прості з технічної точки зору, а тому ладу власну лазню на дачі, ми зазвичай віддаємо перевагу саме цим двом видам. До речі, саме про них і йтиметься в цій статті. Що стосується інших видів бань, то, хоча останнім часом вони стають все більш популярні - це для Росії поки екзотика.

Які ще існують лазні?
% Якщо не вдаватися в історичні та географічні подробиці, то крім перерахованих вище, найбільшою популярністю в наш час користуються римсько-ірландські, турецькі та японські лазні. Римсько-ірландські є чисто повітряними (при помірній температурі 50-60 ° С). Гаряче повітря проходить під підлогою і по стінах в спеціальних трубах. Турецькі лазні бувають влаштовані по-різному, але зазвичай підлогу в них підігрівається гарячим повітрям, а потім поливається водою, в результаті чого утворюється пар. Температура в турецьких лазнях також зазвичай не перевищує 60 ° С. Японські лазні бувають двох видів: водяні та тирсові. Ванна водяній лазні влаштована в дерев'яній бочці, що заповнюється гарячою водою з температурою близько 45 °. Приймаючий ванну по груди занурюється в неї, надівши на голову шапочку, змочену в холодній воді. Іншим видом японської лазні є тирсових суха лазня. У кедрові тирсу додають лікарські трави, потім суміш тирси з травами нагрівається до 60 °. Тирса вбирають піт, одночасно виділяючи ароматичні і цілющі речовини. 

У чому полягають основні відмінності російської лазні від фінської сауни?
% Якщо дуже коротко, то в класичній сауні повітря зазвичай сухий, а в російській лазні - вологий. Сухе повітря, що має менші теплопровідність і теплоємність, дозволяє піднімати температуру в сауні до 100-120 ° С. У російській парній лазні у повітрі підтримують більш високий вміст пари і тому температура на рівні голови в такій лазні не перевищує 60-65 ° С. Хоча, строго кажучи, поділ це чисто умовне, оскільки сільська фінська сауна цілком допускає високу вологість повітря, а тому принципової різниці між цими двома видами лазень, по суті, немає.

Яка лазня краще: власна чи громадська?
% Ще кілька років тому це питання у нас в країні практично не стояв. Любителі попаритися ходили в які-небудь Сандуновські лазні і навіть не мріяли про власну. Однак зростання народного добробуту і дрібновласницьких інстинктів призвів до того, що в останні роки на кожен більш-менш пристойної дачі господарі обов'язково будують лазню. Безумовно, власна лазня дає можливість паритися тоді, коли вам цього захочеться. Та й час перебування в ній не обмежена. Можна присвятити себе улюбленій хоч цілий день. Не кажучи вже про відсутність загрози підчепити якусь грибкову інфекцію. Втім, на цьому достоїнства власної лазні і закінчуються. Тому що для максимального ефекту від банних процедур все-таки потрібен професійний підхід. І якщо у ваші плани не входить ставати фахівцем і розбиратися в особливостях температурного режиму, ароматерапевтичних тонкощах, питаннях вибору правильного віника і т.п., Краще скористатися послугами хорошою лазні, фахівці якої допоможуть вам витягти з її відвідин максимальну користь. 

Як на нас впливає гаряче повітря лазні?
% У парній температура шкіри людини підвищується до 38- 41 ° С вже через 5-10 хв. Температура підшкірного шару і м'язів підвищується не так значно (на 0, 5-1, 5 ° С). Обмін речовин в залежності від температури в парній і про¬должітельності перебування в ній збільшується в 1, 5-2, 5 рази. Так звана внутрішня температура тіла підвищується на 1, 0-2, 0 ° С. Баня істотно покращує обмін речовин, основну роль при цьому відіграють температура повітря в парній і тривалість впливу теплового ефекту, В умовах високої темпера¬тури в організмі істотно підвищується газовий обмін. Так при температурі повітря 80-85 ° С споживання кисню возрас¬тает на 30%, а при температурі 100 ° С - на 50-60%.

Коли ходити в лазню не варто?
% Її слід уникати, насамперед, людям, що страждають серцевими захворюваннями. Баня - це серйозне випробування для серця. І якщо воно хворе, то може і не витримати такого навантаження. Те ж стосується і гіпертоніків. Людям з психічними відхиленнями, що не контролюючим себе кожну секунду, теж краще в лазню не ходити. Не варто відвідувати її і людям із серйозними захворюваннями дихальних шляхів, опорно-рухового апарату (наприклад, при гострих ревматичних захворюваннях), при прийомі кортикостероїдів, серйозні проблеми з нирками і з шлунково-кишковим трактом. Протипоказаннями є також гострі форми більшості гінекологічних захворювань і мастопатія. Природно, категорично заборонена лазня при ракових пухлинах або при підозрі на них. Крім усього перерахованого, забороною на її відвідування є практично всі загострення хронічних хвороб і висока температура.

Скільки часу має тривати весь «банний ритуал»?
% Звичайно, при бажанні можна провести в лазні хоч цілий день, чергуючи заходи в парилку з доглядом за собою. Але найбільш оптимальним часом фахівці вважають 4:00. За цей час можна встигнути не тільки із задоволенням попаритися, не перевантажуючи організм, але і довести до досконалості власну красу.

Навіщо в лазні потрібен спеціальний головний убір?
% Він охороняє голову від перегріву і не дозволяє отримати тепловий удар. Особливо актуальна спеціальна банна шапочка для тих, у кого слабкі судини і хто легко отримує влітку сонячні та теплові удари. Їм без головного убору не варто заходити в парильню навіть ненадовго.

Чому заходячи в парилку, варто зняти ювелірні прикраси та металеві шпильки для волосся?
% Справа в тому, що під впливом високої температури (особливо якщо мова йде про сауну), всі металеві предмети мають звичай дуже сильно нагріватися. Але якщо нагрів ланцюжка або кільця ви швидше за все відчуєте і навряд чи доведете справу до опіку, то розпечені металеві шпильки або шпильки можуть спалити волосся абсолютно непомітно для вас, особливо якщо ви звикли сидіти в парильні підлягає.

Чому в парилці краще перебувати в горизонтальному положенні?
% Незважаючи на те, що спокусливі красуні на рекламі саун і лазень зазвичай кокетливо сидять на дерев'яних лавках, фахівці не рекомендують слідувати їх прикладу, особливо сидіти, звісивши ноги. Справа в тому, що температура в підлоги зазвичай на 30-40 ° С нижче, ніж під стелею. І якщо ви сидите, а не лежите, та ще досить тривалий час, то різниця температур біля ніг і у голови може виявитися критичною. А якщо врахувати, що для нормальної роботи організму ноги, як відомо, потрібно тримати в теплі, а голову на холоді, зворотна ситуація може бути чревата дуже серйозними проблемами і бути вкрай небезпечною для здоров'я. Так що, краще лягти і повністю розслабитися.

Які основні правила «банної ароматерапія»?
% Напевно, не має сенсу зупинятися тут на дії тих чи інших конкретних ефірних масел. Інформацію про це можна легко знайти в Інтернеті або в спеціальній літературі. У лазні ефірні масла зазвичай додають в ківш з водою і поміщають його в безпечне місце поблизу нагрівачів або грубки (якщо мова йде про сауну) або ж вихлюпують на стіни і підлогу (якщо це російська лазня). Варто знати, що при попаданні крапель на розжарені камені можливо подгораніе масел, внаслідок чого з'являється неприємний запах органічної гару.

Для чого в лазні потрібен віник?
% Віник в лазні творить чудеса, подібно хорошому масажу він підсилює кровообіг, розганяє всякі застійні явища, покращує обмін речовин. Шкірні пори відкриваються і разом з потом з організму йдуть непотрібні шлаки. Фітонциди, що містяться в листі віника, нейтралізують хвороботворних мікробів. А ефірні масла, які потрапляють на шкіру, омолоджують її.

З чого зазвичай роблять лазневі віники?
% У Росії традиційно використовують березові віники. Якщо говорити про них з точки зору теми цієї статті, то слід сказати, що в листі берези є ефірні масла, дубильні речовини, вітамін С і провітамін А, які зміцнюють волосся і знищують лупа, оздоровлюють і заспокоюють шкіру, схильну до гнійничкових захворювань, прискорюють загоєння ран і саден. А ось менш поширені дубові віники містять велику кількість дубильних речовин, тому особливо підходять людям з жирною шкірою - вони робить її матовою і пружною, надає протизапальну дію. Взагалі, дубовим віником рекомендується паритися всім, у кого є проблеми зі шкірою тіла і голови: екзема, кропив'янка, пітливість рук і ніг, жирна себорея. Вимочений у воді і розм'якшений хвойний (ялиновий, сосновий, пихтовий або ялівцевий) віник корисний при вугрових висипаннях. Тополевий віник лікує шкірні захворювання, особливо ті, які супроводжуються болісним свербінням. Допомагають при проблемах зі шкірою також смородиновий і вільховий віники. 

Як правильно підготувати банний віник?
% Знавці парилки готують віник заздалегідь, за 6 годин до приходу в лазню. Сухий віник треба обдати спочатку теплою, потім гарячою водою і, струснувши, покласти в целофановий пакет. А вже в лазні запарити віник гарячою водою в тазу і накрити його целофаном. Через кілька хвилин віник готовий.

Що спільного у банного віника і вашого волосся?
% Відповідь проста: відвар. Точніше, та вода, в якій запарювали віник. Обполіскуйте нею волосся після миття, і результати будуть помітні вже буквально після другої, третьої процедури. Для цих цілей найбільше підходять відвар березового і кропив'яного віника: волосся стане сильніше, менш ламким, будуть пишними і блискучими. Ялівцевий відвар допоможе в боротьбі з лупою і активізує ріст волосся.

Як найбільш ефективно використовувати баню для догляду за волоссям?
% Оптимальний варіант - перед останнім відвідуванням парильні вимити голову і нанести на волосся спеціальну маску, ефект від якої під впливом високої температури посилиться в кілька разів. Після нанесення маски голову потрібно щільно закутати і зверху надягти банну шапочку. Втім, при дуже високій температурі в парильні цього робити не варто, щоб не викликати перегрів голови. Так що рада цей актуальніше для російської лазні, а не для сауни. При цьому можна скористатися як готової маскою, так і старими «бабусиними» рецептами.

Як підсилити ефект від лазні за допомогою масажу?
% Баня і масаж - це таке ж класичне і абсолютно досконале поєднання, як коньяк і скибочку лимона. Одне без іншого звичайно можливо, але разом ефект виходить просто запаморочливий. Якщо є можливість скористатися послугами професійного масажиста - ніколи не нехтуйте цим. В крайньому випадку, можна обійтися віником і допомогою когось із друзів. Якщо ж ви віддаєте перевагу паритися в гордій самоті, доведеться освоїти елементарний самомасаж. Використовувати для цих цілей можна жорсткі мочалки або спеціальні масажери. З самомасаж ж можна поєднувати нанесення всіх косметичних засобів. Особливо активно масажуйте проблемні зони, і антіцелллюлітний ефект вам гарантований. Можна робити масаж і просто руками. Для цього розітріть долоні один про одного, поки не з'явиться відчуття тепла, а потім наносите обраний крем на все тіло за винятком обличчя і шиї, попутно розтираючи його. Масаж проводять по току крові, тобто від периферії до серця. Руки масажуються від кінчиків пальців до ліктя і від ліктьового суглоба до пахви. Ноги - від пальців до коліна, грудна клітка, спина - від середини в сторони. Поперек масажують у напрямку до пахових вузлів, шию - знизу вгору і трохи в сторони. Грудні залози масажують дуже ніжно по колу (за годинниковою стрілкою і назад), живіт - також, але тільки за годинниковою стрілкою. Не можна масажувати лімфовузли, розташовані в пахвовій западині, підколінної ямці, паху і т.д.

Чи можна схуднути, якщо часто ходити в лазню?
% Лікування ожиріння і зниження ваги в сауні - абсолютно різні поняття, які, на жаль, часто плутають. Зниження ваги в сауні - це всього лише втрата рідини (гіпогідратація), її придумали спортсмени для переходу в потрібну вагову категорію. Це «схуднення» тримається дуже недовго і не має ніякого відношення до боротьби з жиром. Навіть регулярне відвідування парної лазні протягом півроку не забезпечує істотного зменшення маси тіла. Хоча використовувати баню в комплексній програмі боротьби із зайвою вагою все-таки має сенс. Вона забезпечує деяке посилення обміну речовин за рахунок впливу температури, посилення дихання, і в першу чергу шкірного, а також прискорення посилення видільних процесів за рахунок потовиділення і капілярного струму. При цьому максимальний ефект дає відвідування лазні після фізичних навантажень. При цьому не варто засиджуватися в парній підлягає, краще робити по кілька коротких, але частих заходів і після кожного обов'язково змивати піт під прохолодним душем або в басейні. 

Чи допомагає лазня впоратися з целюлітом?
% Одна баня особливого результату не дасть, а ось у поєднанні з дієтою, масажем і фізичним навантаженням може бути дуже ефективною. Варто нагадати, що причина виникнення целюліту пов'язана з проблемами обміну речовин і, в першу чергу, з порушенням нормального переміщення міжклітинної рідини. І лазня тут є хорошим помічником, оскільки має здатність до посилення обміну речовин, капілярного і струму і струму лімфи.

Чи можна поєднати лазню з педикюром?
% Можна і потрібно! Після лазні ноги у вас і так будуть розпарені. Якщо ж ви хочете підсилити ефект, можна зробити ванночку для ніг з відвару, що залишився від запарювання віника. Зрозуміло, що робити педикюр краще вже після останнього відвідування парильні. І краще, якщо при цьому ви будете у власній лазні, щоб виключити потрапляння грибкової інфекції, які в громадських лазнях зустрічаються дуже часто.

У чому полягає косметичний ефект від лазні?
% Він обумовлений насамперед очищенням організму в цілому і шкірних покривів, зокрема. Поєднання гарячою, теплою, холодної води, пара, масажу вже самі по собі продляют вашу молодість. Баня дозволяє прогріти все тіло, пропотіти, очистити його не тільки від бруду і верхнього ороговілого шару, розкрити пори, але і позбудеться від всіляких внутрішніх токсинів. Навіть якщо ви не будите застосовувати ніяких додаткових засобів і процедур, відвідування парної підвищить тонус шкіри і очистити її. Саме тому лазня дуже показана жінкам, різко втратили у вазі, зокрема після вагітності.

З чим пов'язано омолоджуючу дію банних процедур на шкіру?
% Справа в тому, що під впливом високої температури більше 1/3 всієї маси крові нашого організму зосереджується в судинах, розташованих в шкірі. Крім того, в шкірі більше 2 млн. Потових залоз, через які під впливом гарячої пари (повітря) за 20-30 хв виділяється від 600 до 1200 г поту. При потінні судини шкіри значно розширюються. Все це в цілому і надає на шкіру помітне омолоджуючу і регенеруючу вплив. Крім того, лазня дозволяє налагодити роботу сальних залоз, що є профілактикою ранніх зморшок (саме зниження їх активності ми зобов'язані першими борозенками), а так само наближає шкіру незалежно жирна вона чи суха до нормального стану. Вона тренує судинну систему, у тому числі і периферичну, що покращує колір обличчя.

Як відвідування лазні впливає на жирну і проблемну шкіру?
% При збільшенні кровотоку шкіра пом'якшується, поліпшуються її протизапальні здібності, підвищується кислотність, зменшується утворення вугрів. Крім того, банні процедури видаляють з поверхні особи бактерії, пилоподібні частинки, відмерлі клітини і шкірні виділення, які часто є причиною закупорки пір і запалень.

Чи не небезпечно часте відвідування лазні для людей із сухою та чутливою шкірою?