Застосування ретинолу в медичній практиці широко поширене. Адже він бере участь майже у всіх хімічних процесах організму - регулює зростання і ділення клітин, нейтралізує вільні радикали, стимулює імунну систему, відповідає за зорові імпульси мозку, контролює роботу обміну речовин, вироблення гормонів, регенерацію клітин і тканин. А також входить в обов'язковий перелік комплексних полівітамінів, таких як аевит, аеровіт, декамевіт, компливит та ін.
В організм людини, як істинний вітамін, ретинол надходить з продуктами тваринного походження. Молочними виробами - молоко, вершкове масло, вершки, сир. М'ясними та рибними субпродуктами, яйцями і ікрою. Вітамін може бути синтезований організмом з каротину - провітаміну А, схожого з ним за функціями і структурою, який міститься в рослинних продуктах. Каротин і інші ретинолової сполуки містяться в невеликих кількостях практично у всіх овочах, фруктах, ягодах і деяких травах. Каротин стійкий до термообробки, але випаровується при окислюванні і светочувствітелен, також не бажано використовувати залізну і мідний посуд для приготування продуктів містять цей вітамін.
Третім, не менш важливим способом надходження ретинолу в організм є вживання готового ліки - ретинолу ацетату або ретинолу пальмітату. Найбільш поширена форма вживання це розчин ретинолу ацетату в маслі і драже, але найбільшою ефективністю володіє дозованийвітамін А в капсулах. Застосування капсул обумовлено тим, що діюча речовина міститься в оболонці, і не контактує з киснем. У нашому організмі вітамін А від окислення захищає токоферол (вітамін Е). Якщо рівень токоферолу низький, то організм не може засвоїти достатню кількість вітаміну А. За таким же принципом ретинол взаємодіє і з кальциферол (вітамін D). А дефіцит цинку може позначитися на неефективною доставці вітаміну А через стінки кишечника в кров, недолік ретинолу, в свою чергу, ускладнює засвоювання цинку.
Ретинол - один з найкращих натуральних антиоксидантів, стимулює окислювально-відновні процеси організму, збільшує метаболізм та енергетичний обмін. Порушення обміну речовин, порушення маси тіла, а також такі хвороби як рахіт і гіперкератоз, запобігають вживаннявітаміну А в капсулах. Застосування препарату також підсилює синтез білка в кістковій і хрящовій тканині, це благотворно впливає на процес формування кісток і зубів.
Вживання масляного розчинувітаміну А в капсулах, застосування також інших фармакологічних форм ретинолу, допомагають у виробленні імунітету. Підвищує резистентність організму до інфекцій, регулює біосинтез клітинних мембран, збільшує рівень антитіл і активність фагоцитів. Вітамін А захищає організм від вірусних респіраторних захворювань, бронхолегеневих захворювань, ерозивно-виразкових і запальних уражень шлунково-кишкового тракту та інфекцій сечостатевих шляхів. Контролює синтез гормонів кори надниркових залоз і вироблення соматотропного гормону, уповільнює коливання гормонів щитовидної залози і налагоджує функцію сальних і потових залоз. Для підтримки постійного рівня цукру в крові при діабеті та гіпоглікемії потрібно приймативітамін А в капсулах. Застосування даного препарату обов'язково при дефіциті вітаміну А.
При А-авітамінозі в більшості випадків відбувається ослаблення просторового орієнтування у сутінках, знижується колірна чіткість і загальна концентрація зору. Також, при нестачі вітаміну А можуть виникати безпричинні мігрені, загальна млявість і втома, апатія і відсутність апетиту що веде до виснаження організму. При дефіциті ретинолу в крові знижується рівень вироблення гормону прогестерону, внаслідок чого настає безпліддя у жінок.
Як допоміжний засіб при лікуванні екземи, іхтіозу, псоріазу, піодермії також рекомендуєтьсявітамін А в капсулах. Застосування ретинолу принесе позитивну динаміку в лікуванні різних запальних і дегенеративних процесів шкіри: травми, опіки та обмороження. Ретинол призначається при ураженнях сітківки і очного нерва, наприклад при гемералопії різного ступеня, порушеннях сльозовиділення, вірусних і бактеріальних кон'юнктивітах, екзематозних ураженнях повік.
Профілактичні дози встановлюються залежно від віку, ваги та добової потреби організму. В основному вони стандартні. Для дітей - 0, 5-1 мг, для дорослих - 1, 5, для вагітних і годуючих жінок - 2-2, 5 мг.
Завдяки високому відсотку засвоєння діючої речовини, в дуже складних і запущених випадках хвороби, призначаютьвітамін А в капсулах. Застосування капсул дає стрімкий ефект і сприяє концентрації препарату в печінці, сітківці ока, серці, легенях, корі надниркових залоз. Саме тому лікування ретинолом потрібно проводити тільки під контролем лікаря, не варто зловживати і підвищувати призначену дозу. Тривале неконтрольоване вживання значних доз препарату викликає побічні явища і гіпервітаміноз.
Головними симптомами передозування вітаміном є: сонливість і млявість, мігрень, нудота і блювота, запаморочення, хворобливі відчуття кісток, алергія і гіпотермія. Як антидот застосовують вітамін С або тироксин. Побічні явища проходять самостійно, якщо вчасно відмінити прийомвітаміну А в капсулах. Застосування ретинолу при нефропатії, пієлонефриті, холелітіазі та серцевої недостатності вкрай не рекомендується.
Не слід призначати великих доз препарату вагітним жінкам, особливо в перший триместр, так як є великий ризик тератогенного ефекту, який зберігається 6-12 місяців після припинення прийому. Також потрібно враховувати деякі хімічні особливості ретинолу в поєднанні з іншими медичними препаратами. Не рекомендується пити гормональні контрацептиви на основі естрогену спільно звітаміном А в капсулах. Застосування може призвести до А-гіпервітамінозу за рахунок посилення всмоктування вітаміну А під дією гормону. На тлі вживання великих доз ретинолу небажана тривала терапія антибіотиками з групи тетрацикліну - це збільшує ризик різкого підвищення внутрішньочерепного тиску.
Тетяна Ніколаєва
% Жіночий журнал JustLady